PRIPOROČAMO: Zbirka izbranih čajev je prijazno in toplo darilo.   Preveri zdaj!

Čaji in zelišča

SKODELICA DOBREGA ČAJA

Beseda čaj pri nas pomeni napitek, ki ga dobimo tako da zelišča, suho sadje, prave čaje ali začimbe zalijemo z vodo, pustimo nekaj časa in nato pijemo.

Sicer pa so že stari Kitajci vedeli, da čaju nič ne škodi bolj kot naglica. Poleg umirjenega časa in primernega razpoloženja je za skodelico dobrega čaja, poleg kakovostnega čaja seveda, potrebna še dobra voda. Najboljši čaj pripravimo z mehko vodo, ki je v naših krajih redka dobrina. S trdo vodo, ki teče iz pip ali jo kupujemo v plastenkah, večinoma ne moremo pripraviti najodličnejšega čaja, v katerem bi se v polnosti razvile arome čajnih lističev. Zato, če je le mogoče, uporabljamo filtrirano vodo, najsi bo z uporabo sistema, ki ga namestimo na vodovodno napeljavo, ali priročnih vrčev - namiznih filtrov, ki iz vode odstranijo klor in del apnenca. Vodo zavremo v nepregorni stekleni ali emajlirani posodi; primerne so tudi posode iz nerjavečega jekla. Čajne lističe - žličko na skodelico, ki drži 1,5 do 2 dcl - damo v čajnik ali drugo posodo, za katero je priporočljivo, da je ogreta. Prelijemo jih z vrelo ali vročo vodo, pustimo določen čas, nato precedimo. Predlagani čas je le temeljno vodilo, saj nam izkušnje pokažejo, kako pripravljen čaj nam je najbolj všeč.

Za pripravo vseh aromatiziranih, tudi sadnih in ajurvedskih čaj ne porabljamo iste posode za pripravo nearomatiziranih čajev. Zelenih in oolong ali rdečih čajev praviloma ne pripravljamo z vrelo vodo, vse druge čaje pa prelijemo s takšno vodo. Natančnejša navodila o pripravi so pri posameznih vrstah čajev.

DEGUSTACIJA ČAJA

Skodelica čaja, posebno zelenega, je čudovita priložnost, da se naučimo razlikovati različne okuse ter spoznamo vesoljstvo arom. Pravzaprav okušamo le okus, medtem ko arome vonjamo. To spoznamo pri prvi degustaciji čaja: čaj v skodelici si ogledamo, da se nam približa z barvo, bistrino ali motnostjo, in ga povonjamo, da občutimo aromo. Nato srknemo požirek čaja in obenem potegnemo zrak skozi usta. Zapremo usta, zadržimo dih in čaj »povaljamo« po ustih. Tako občutimo okus, ki je ponavadi vsaj malo trpek, vendar tudi rahlo sladek, morda pa grenak ali še celo nekoliko slan. Čaj nato popijemo, šele nato izdihnemo skozi nos in tako občutimo še aromo.

Padajoče
Stran:
  1. 5
  2. 6
  3. 7
  4. 8
  5. 9
  • LIPA, ZELIŠČNI ČAJ
    Lipa je najbolj znana po svoji senci, ki v poletnem času nudi hlad in opojnem vonju, ki ga oddaja, ko cveti
  • IZOP, ZELIŠČNI ČAJ
    Grška beseda hyssopos najbrž izvira iz hebrejske ezob, ki je pomenila sveto rastlino. Raziskave so pokazale, da na listih izopa uspeva plesen, podobna penicilinu.
  • CITRONKA, ZELIŠČNI ČAJ
    Citronka ali lojzek priteguje pozornost predvsem s svojimi listi, ki širijo čist in oster vonj po limoni. Izhaja iz Južne Amerike, v Evropo je bila pripeljana v 17. stoletju, ko so jo španci gojili zaradi močno dišečega olja. V kulinariki se uporablja kot dišavnica.
  • KAPHA ČAJ, 25 VREČK
    Kapha ajurvedski zeliščni ekološki čaj je ognjeno pikanten čaj, ki umirja Kapha došo. Kapha je bioenergija, sestavljena iz elementov vode in zemlje.
  • PITA ČAJ, 25 VREČK
    Ajurvedski zeliščni čaj iz ekološke pridelave je čudovit svež čaj, ki pomirja Pitta došo. Pitta je bioenergija, ki je sestavljena iz elementov ognja in vode. 
  • OBLOLISTNA META, ZELIŠČNI ČAJ
    Oblolistna meta ima velike, okrogle ter z dlačicami pokrite liste, ki dišijo podobno kot listi jabolčne mete. Listi oblolistne mete vsebujejo eterično olje, flavonoide in druge učinkovine, ki vplivajo na počutje.
  • SUHE BOROVNICE ZA ČAJ
    Suhi plodovi borovnice iz ekološke pridelave.
  • ISLANDSKI LIŠAJ ZA ČAJ
    Suho zelišče islandskega lišaja iz ekološke pridelave.
  • SIVKINI CVETOVI, ZELIŠČNI ČAJ
    Suhi cvetovi sivke iz ekološke pridelave. Sivka je aromatičen mediteranski grm, s prelepimi viljočno modrimi cvetovi. Uporablja se kot zdravilno zelišče, za pridobivanje eteričnega olja, za pitje čajev, kot začimba ali za izdelavo obkladkov. Rastlina ima prijeten zeliščno svež vonj. Primerna je za: prehrano (čaji in napitki, kot začimba), kozmetiko (dodatek za mila, soli, izvlečke), dekoracije (sivkine vrečke, aranžmaji).
  • SLEZOVE KORENINE, ZELIŠČNI ČAJ
    Suhe korenine navadnega sleza iz ekološke pridelave. Navadni slez (Althae officinalis) je poznan tudi pod imenom ajbiš. Je večletna zelnata trajnica z močno, razvejano in mesnato korenino, ki je bogata s sluzjo. Najučinkovitejši in najpogosteje uporabljen del rastline je korenina. Suhe korenine navadnega sleza so primerne tako za pripravo čajev in napitkov kot dodatek pri kozmetičnih pripravkih (za mazila, hidratantna sredstva).Blagodejno deluje tudi pri negi poškodovane kože.
  • AJDA, ZELIŠČNI ČAJ
    Zeliščni čaj iz cvetoče ajde.
  • AMERIŠKI SLAMNIK, ZELIŠČNI ČAJ
    Ameriški slamnik so v Evropo prinesli v 18. stoletju, v originalu izhaja iz severnoameriškega prerija. Danes ga gojimo predvsem kot okrasno ali zdravilno rastlino.
  • ARTIČOKA, ZELIŠČNI ČAJ
    Artičoko so poznali že stari Rimljani, kasneje pa je njena uporaba utonila v pozabo. šele v 17. stoletju so jo ponovno začeli gojiti. Do danes so sestavine v artičoki dobro raziskali in njeno učinkovitost potrdili s številnimi kliničnimi raziskavami.
  • BALDRIJAN, ZELIŠČNI ČAJ
    Latinska beseda valere pomeni »biti zdrav«. Baldrijan je znova postal bolj cenjen med prvo in drugo svetovno vojno, ko so ga uporabljali za blaženje posledic šokov in živčnih stresov zaradi topniškega obstreljevanja in bombardiranja.
  • BENEDIKTINKA, ZELIŠČNI ČAJ
    Druga imena za Benediktanko so kordabenedikta, benediktova roža, kardo-benedikta, žegnana kopriva, po latinsko pa se ji reče: Cnicus benedictus. Njena zgodovina se pričenja z uporabo v ajurvedski medicini. V začetku 16.stoletja je dobila podporo Evropske ljudske medicine, saj so jo pričeli gojiti tudi samostanskih vrtovih, o njej je pisala tudi Sveta Hildegarda, omenjal jo je Shakespeare, menihi benediktinci pa so rastlino v srednjem veku uporabljali kot zdravilo proti kugi. Duhovno je bila povezana s čiščenjem, zato so jo pogosto uporabljali za pripravo kopeli.
  • PODPORA DELOVANJU PROSTATE, ZELIŠČNI ČAJ
    Čajna mešanica, ki vsebuje vrbovec, taheebo, lobodiko, preslico, virginski nepozebnik in galgant.
  • ČAJ ZA SPROSTITEV, ZELIŠČNI ČAJ
    Čajna mešanica vsebuje baldrijan, meliso, rman, poprovo meto, boldovec, kamilico, pasijonko, glog in hmelj.
  • RDEČA SIMFONIJA, BIO SADNI ČAJ
    Sadna mešanica okusov: jagoda, jabolko, ribez, listi maline.
  • SADNE SANJE, SADNI ČAJ
    Popolni ekološki sadni čaj s koščki jabolka, hibiskusa, pomarančne lupinice in šipka.
  • SADNI ELIKSIR, SADNI ČAJ
    Čaj je prava poživilna bomba, saj v njem najdemo goji jagode, ki so zelo cenjene v azijskih tradicionalnih medicinah, acerola češnje, brusnice ter ostalo suho sadje – jabolka, pitajo, jagode in bezgove jagode. Napitek je svetel, sladek in ima nizko vsebnost kislosti.
  • MANDLJEV PIŠKOTEK, SADNI ČAJ
    Sadna mešanica močnega okusa, ki spominja na pečeno pecivo z mandlji. Nizka vsebnost kislosti.Jabolčni koščki, drobljeni mandlji, koščki cimeta in rdeče pese, naravni identični aromi mandlja in cimeta.
  • MEDINA, SADNI ČAJ

    MEDINA, SADNI ČAJ

    4,80 €
    Sadni čaj s kombinacijo treh okusov, ki nikoli ne razočarajo - vanilija, jagoda in limona.Hibiskus, rozine, jabolko, kandiran ananas, koščki in listi jagod, limonina lupina, naravni identična aroma vanilije.
  • PRAZNIČNI ČAJ

    PRAZNIČNI ČAJ

    46,00 €
    Popolni čaj za crkljanje v prazničnih dneh z vonjem cimeta in nageljnovih žbic.
  • ENERGIJA SONCA, BIO ZELENI ČAJ
    To je žlahtna mešanica različnih zelenih in belih čajev. Rumeni popki vrtnic ter ananasovi in mangovi koščki krepijo nežno, a pomembno svežino tega aromatičnega čaja. Čajni listi prevladujejo v celotnem okusu s svojo značilno nežno, nekoliko grenko noto, medtem ko jih obdaja dotik sočne eksotike.
Padajoče
Stran:
  1. 5
  2. 6
  3. 7
  4. 8
  5. 9

sofinanciranje Republika Slovenija in Evropska unija

Naložbo izdelave spletne trgovine sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Sofinanciranje je bilo pridobljeno preko Vavčerja za digitalni marketing.

Pozdravljeni in dobrodošli na spletnem portalu Stari most.
Portal in trgovina sta še v nastajanju. Dnevno dodajamo izdelke, vpise in vsebine. Na zalogi imamo poleg čajev še dodatke k prehrani, prehrano, eterična olja, naravno kozmetiko, ...

Več o nas in naši ponudbi lahko preberete tukaj.

Lahko nas za vse dodatne informacije tudi pokličete na 051 245 383 (vsak delovnik med 9.00 - 19.00 ter ob sobotah med 9.00 - 13.00)

Če želite, da vas o novostih, aktualnih vsebinah in posebnih ponudbah obveščamo tudi po e-pošti, pa vpišite svoje e-naslov spodaj.

Pravilnik o zasebnost: prijava na e-novice

Z vpisom svojega elektronskega naslova se prijavljate na e-novice, s katerimi vas bo podjetje STARI MOST d.o.o. obveščalo o novostih v ponudbi na spletu in v trgovini, o marketinških aktivnostih in drugih promocijah.

S prijavo na e-novice se vpišete tudi v bazo prejemnikov ugodnosti , ki jih STARI MOST d.o.o. nudi svojim uporabnikom.

Za prijavo na e-novice STARI MOST d.o.o. zbira sledeče podatke: e-naslov, IP, v primeru, da se prijavite kot registrirani član, pa tudi ime in priimek, naslov in telefon.

Po poslanem obrazcu z elektronskim naslovom boste na navedeni naslov prejeli potrditveno sporočilo – s potrditvijo tega boste do preklica prijavljeni na e-novice STARI MOST d.o.o. (t. i. opt-in odobritev). Kadarkoli lahko pisno ali s klikom na gumb Odjava v e-novicah zahtevate, da upravljavec osebnih podatkov trajno ali začasno preneha uporabljati vaše osebne podatke za namene neposrednega trženja. Vaši zahtevi bo ugodeno v 15 dneh od dneva prejema zahteve, kot predpisuje zakon. Zahtevate lahko tudi prenos ali seznanitev s podatki.

Upravljavec STARI MOST d.o.o. se zavezuje, da bo podatke skrbno varoval skladno z zakonodajo, ki ureja varovanje osebnih podatkov.

Pošiljatelj e-novic in upravljavec vaših osebnih podatkov je: STARI MOST d.o.o., Glavni trg 17, 8000 Novo mesto

Preverite tudi celotni Pravilnik o zasebnosti